Verdenskendt kunstner skal udsmykke nyt P-hus i Fredericia

A. Enggaard er i fuld gang med at opførelsen af et nyt p-hus i Sønder Voldgade Kvarteret i Fredericia, der kommer til at få et ganske særligt udtryk. Den kunstneriske bearbejdning af p-huset er nemlig lagt i hænderne på den verdenskendte danske billedkunstner Kirstine Roepstorff.

Kunstprojektet er et resultat af et samarbejde mellem A. Enggaard, byudviklingsselskabet for Kanalbyen og Statens Kunstfond, og skal bidrage til mere kvalitet i byrummet. Værket, der har fået navnet Hydra, bliver udsmykket af den verdenskendte kunstner Kirstine Roepstorff, hvis kunstneriske praksis har opnået bred anerkendelse både nationalt og internationalt. 

P-huset opføres i det nye Sønder Voldgade Kvarteret, og bygherre A. Enggaard glæder sig over det nye projekt: 

- Som bygherre er vi glade for og stolte over, at en kunstner som Kirstine Roepstorff skal være med til at løfte oplevelsen af parkeringshuset. Med Kirstine Roepstorffs værk, som indhyller parkeringshuset i grøn beplantning og skaber en stemning af liv, trivsel og bevægelse, vil brugerne allerede fra det øjeblik, de parkerer, få en forsmag på områdets sociale liv, siger afdelingschef Palle Priska fra A. Enggaard. 

Parkeringshuset kommer til at have plads til 300 biler, og forventes at stå færdig i efteråret 2020.

Fleksjob blev aflyst: Magnus’ vej til fuld tid gik via skurvognen

Nyhed: 09. april 2025

Da Magnus i begyndelsen af 2024 startede i virksomhedspraktik hos A. Enggaard, v…

Se nyhed

Rammerne om Aarhus’ nye samlingspunkt for kunst og design rejser sig

Nyhed: 14. marts 2025

Råhusene til tre nye bygninger, der sammen med Aarhus Billedkunstcenter skal udg…

Se nyhed