Østre Havn gennemgår i disse år en transformation fra industrihavn til en moderne bydel med ungdomsboliger, ejerboliger, erhvervsliv, dagligvareindkøb og havneaktiviteter. En nyt magasin sætter blandt andet fokus på visionen for den nye bydel, boligerne og ikke mindst de mange bylivsaktiviteter, der allerede præger området.
Området på Østre Havn er ikke bare i fuld gang med at udvikle sig til et boligkvarter med arkitekttegnede bygninger; det er også et kreativt sted, hvor studerende arbejder med projekter i det såkaldte studie:rummet, vandsportsentusiaster mødes på wakeboards og paddleboards i havnebassinet, og både lokale og turister kan nyde solen på den lille strand i området.
Et nyt magasin tager temperaturen på den nye bydel med spændende artikler om livet på havnefronten, boligmikset, bylivet og generelt om områdets mange aktiviteter og muligheder. Du kan læse hele magasinet lige her:
A. Enggaard vinder udbud og skal binde sidste sløjfe på Rødovres nye bymidte
Nyhed: 02. februar 2026A. Enggaard skal opføre Rødovre Kommunes nye administrationsbyggeri Borgerhuset,…
A. Enggaard afleverer bygning til Aalborg Forsynings havvandsvarmepumpe
Nyhed: 15. januar 2026Entreprenør- og byudviklingsvirksomheden A. Enggaard har som totalentreprenør ge…